Header Ads Widget

Ticker

6/recent/ticker-posts

Zioła, ziółka i inne roślinki – Mój Zielnik - Część 1 – Mięta kosmata, Bluszczyk Kurdybanek, Skrzyp polny, Koniczyna zwyczajna biała, Żywokost lekarski, Czarny Bez, Glistnik Jaskółcze Ziele :)


Mam zielonego fioła, to na pewno wiecie :) Kocham zioła, ziółka i inne zielone roślinki, które stosuję zarówno wewnętrznie, w postaci herbat, naparów, odwarów, syropków (tu z kwiatów Czarnego Bzu), zupek, ale także zewnętrznie na skórę, włosy, całe ciało, tworząc wciąż coraz to nowe wytwory mych zielonych eksperymentów (tu np. przepis na mój świetny, kwiatowy tonik z łąki). Wiedzę o ciekawych dzikusach, wciąż pogłębiam (relacja z warsztatów zielarskich) i poznaję ich z roku, na rok coraz więcej, wiec postanowiłam, utworzyć taką serię zielarską, mój swoisty, wirtualny zielnik, który mam nadzieję, przyda się i Wam. Część pierwsza Zielnika Cherry Belle, to Mięta kosmata, Bluszczyk Kurdybanek, Skrzyp polny, Koniczyna zwyczajna, Żywokost lekarski, Czarny Bez, Glistnik Jaskółcze Ziele :)


Mięta kosmata
Miętę kosmatą, regularnie zbieram co roku, na łąkach w pobliżu mojej działki w okresie późnej wiosny i lata. Mięta (pochodząca z rodziny jasnowatych), wykorzystywana w kuchni, lecznictwie i kosmetyce od wieków, ma niemal 30 gatunków, to jedno z najbardziej aromatycznych ziół, każdy jej gatunek zawiera charakterystyczny mentol. Miętę najczęściej suszę, choć i świeże zioło, nadaje się do sporządzenia przepysznej i odświeżającej herbatki, można też wykonać z niej świetny syrop miętowy. Listki mięty często dodaje się do wody, wówczas napój staje się jeszcze bardziej orzeźwiający. Idealnie nadaje się także do sałatek i deserów. Mięta pobudza trawienie, wzmaga apetyt i dodatkowo działa antybakteryjnie. W kosmetyce miętę wykorzystuje się przede wszystkim w postaci olejku miętowego, w perfumach, produktach do włosów oraz w pastach do zębów. W Polsce występuje także między innymi mięta polna, mięta zielona, czy słynna mięta pieprzowa.

Bluszczyk Kurdybanek
Bluszczyk Kurdybanek, również należy do rodziny jasnowatych, nazywa się go majerankiem Słowian, jest roślinką bardzo pospolitą na terenie całego kraju, kwitnie od kwietnia do czerwca. Listki Kurdybanka, wrzucam do oliwy, dają jej niesamowitego aromatu, bowiem Kurdybanek, używany jest także, jako przyprawa (pycha do twarożku i masła roślinnego). Zewnętrznie wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne. Wywar z tej cudnej roślinki (ususzone listki), idealnie działa na odporność i reguluje pracę nerek.


Skrzyp polny
Skrzyp polny, czyli Equisetum arvense, przede wszystkim znamy wszyscy, jako idealną roślinę w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, a to dlatego, iż zawiera on krzem. Zbieram go na delikatnie wilgotnych łąkach, niedaleko jeziora, ta miniaturowa jodełka, od zarania dziejów, jako napar, poprawia stan dróg moczowych, uspakaja, działa przeciwzapalnie, ale również jako tonik, działa oczyszczająco i odbudowująco na naskórek. Jest wiele gatunków skrzypu, najlepszy do pewnego zbioru, jest właśnie skrzyp polny.

Koniczyna zwyczajna, biała
W Polsce rośnie wiele odmian koniczyny, między innymi Koniczyna biała, zwana zwyczajną. Należy ona do rodziny bobowatych, jak bób, fasola, ciecierzyca, czy groszek, także ma ona taki właśnie posmak, z powodzeniem dekoruje jako jadalny kwiat talerze przy okazji obiadu, kanapek, czy deserów. Okłady z koniczyny stosowano na poparzenia, dziś często występuje ona w kosmetykach antystarzeniowych, zapobiega także wypadaniu włosów.

Żywokost lekarski
Jest to roślina, której obecnie już nie stosuje się wewnętrznie, nie zaleca się pitnych naparów i odwarów, można się zatruć, ale za to korzeń Żywokostu, to źródło alantoiny, która przyspiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia, maść na bazie jego korzenia i papka z jego liści, to świetny, naturalny preparat na skórne i kostne dolegliwości.


Czarny Bez
Jedna z moich ukochanych roślin, koniecznie poczytajcie mój przepis na miodek z kwiatów Czarnego Bzu, który robiłam, tu. Czarny bez (jego łacińska nazwa to Sambucus Nigra), występuje na terenie naszego kraju bardzo powszechnie, także z łatwością, na pewno uda Wam się go znaleźć i pozyskać zarówno jego kwiaty (Flos Sambuci), w okresie od maja do czerwca, jak i owoce (owocuje w okolicach sierpnia). Ja wybieram się na jego zbiory w dalsze rejony przyleśne, w okolicach mojej Bydgoszczy, ważne, by miejsce było dalekie od drogi, wówczas mamy pewność, ze roślina jest czysta i nie nawdychała się okropnych spalin. Czarny bez, to cenne źródło witamin (głównie witaminy C i prowitaminy A) i  flawonoidów, łagodzi on stany zapalne, jest antybakteryjny oraz niezawodny przy stanach przeziębieniowych. Herbatka z suszonego Czarnego Bzu, jest bardzo smaczna i zdrowa, a sok uzyskany w jego owoców, to prawdziwa bomba witaminowa, oczyszczająca krew, zawierająca witaminę C, co ciekawe w postaci surowej, owoce są trujące, zawierają sambunigrynę, także konieczna jest ich obróbka poprzez np. gotowanie.



Glistnik Jaskółcze Ziele
Uroczy Glistnik, również często i gęsto występuje na terenie całego kraju, zebrałam go w czerwcu i ususzyłam. Należy do rodziny makowatych, od wieków używa się go w ziołolecznictwie, bowiem działa rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, uspakaja, a dzięki charakterystycznemu, żółtemu sokowi mlecznemu, goi m.in. kurzajki, brodawki. Glistnik (Chelidonium majus), ze względu na zawartość alkaloidów, zbliżonych do narkotycznych maków lekarskich, przy dużej ilości może powodować zatrucie, także trzeba z nim działać ostrożnie, by zadziałał, jak tego chcemy. 


Ziółka zbieram i kolekcjonuje cały czas, także niebawem kolejne części Zielnika Cherry Belle :)

Yorum Gönder

0 Yorumlar